فرق بین هدلایت تک کنتاکت و دو کنتاکت چیست؟

هدلایت تک کنتاکت لنزولامپ

بدون شک شما هم در حین خرید هدلایت با عبارت های هدلایت تک کنتاکت و یا هدلایت دو کنتاکت مواجه شده اید. این عبارت های پیچیده برای افرادی که در این زمینه اطلاعات محدودی دارند، بیشتر حکم عاملی سردرگم کننده را دارد. عموم خریداران، در واقع اطلاعی از مفهوم این واژه ها ندارند و به همین جهت نمی توانند در بین آن ها هم انتخاب صحیحی انجام دهند.

این فاکتور عاملی است که باعث شده تا بیشتر مشتریان، خرید های اشتباهی را انجام دهند که غالباً موجب هدر رفتن انرژی و زمان آن ها می شود.

ما در این مقاله قصد داریم تا با دقت تمام جزئیات لازم پیرامون این موضوع را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. لذا اگر تمایل دارید تا برای همیشه این ابهام را در ذهن خود از بین ببرید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

کنتاکت چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد هدلایت تک کنتاکت و هدلایت دو کنتاکت صحبت کنیم، بهتر است ابتدا ماهیت کنتاکت را برای شما شرح دهیم.

کنتاکت در مفهوم لغوی آن به معنی ارتباط یا اتصال است اما در مورد “هدلایت” این موضوع اندکی متفاوت است.

در هدلایت ها کنتاکت را می توان تعداد چراغ هایی عنوان کرد که در یک حالت نوری مشترک روشن می شوند.

به زبان ساده تر می توان گفت که منظور از هدلایت دو کنتاکت یعنی هدلایتی که LED های روی بدنه آن در دو حالت نوری (نور بالا و نور پایین) روشن می شوند.

از طرفی منظور از هدلایت تک کنتاکت یعنی هدلایتی که LED روی بدنه آن تنها در یک حالت نوری (نور بالا یا نور پایین) روشن می شوند.

این موضوع را نباید با دو طرفه یا چهار طرفه بودن چراغ ها اشتباه گرفت. ما در مقاله “هدلایت دو طرفه یا چهار طرفه چیست؟ ” این موضوع را کامل شرح داده ایم.

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال ساده تر برای شما شرح دهیم. برای مثال یک هدلایت دارای دو ال ای دی در ساختار خود است. یکی از این ال ای دی ها صرفاً در حالت نور بالا روشن می شود و دیگری صرفاً در حالت نور پایین و لذا به این چراغ یک هدلایت دو کنتاکت گفته می شود. حال ممکن است یک هدلایت دیگر دارای دو ال ای دی باشد اما هر دوی آن ها صرفاً در یکی از حالت های نور بالا یا نور پایین روشن شوند که در این حالت به آن هدلایت تک کنتاکت گفته می شود. در ادامه با جزئیات بیشتری از این مولفه ها را برای شما بیان می کنیم.

هدلایت تک کنتاکت چیست؟

هدلایت تک کنتاکت در واقع منحصر به خودرو های جدید تر می باشد. در این خودرو ها، دو کاسه جداگانه برای نور بالا و نور پایین تعبیه شده که درون هر یک از آن ها هدلایت ویژه ای قرار می گیرد. این هدلایت تنها یک جهت نوری دارند و به همین جهت آن را هدلایت تک کنتاکت می نامند. این دسته از هدلایت ها دارای کاسه چراغ های منحصر به فرد هستند و در هر کاسه چراغ تنها یک چراغ جای می گیرد. سمند، سمند ال ایکس، 206SD ،206 ،slx405، تیبا و تیبا 2 از جمله خودرو هایی می باشند که دارای هدلایت تک کنتاکت هستند.

اگر اطلاع دقیقی از “هدلایت نور بالا” ندارید، پیشنهاد می کنیم سری به صفحه “مقالات” ما بزنید و مقاله موردنظر را بخوانید.

هدلایت دو کنتاکت چیست؟

هدلایت دو کنتاکت لنزولامپ
هدلایت دو کنتاکت در دو حالت نور بالا و نور پایین کاربرد دارد.

بیشتر خودرو های قدیمی دارای یک کاسه چراغ هستند که درون آن تنها یک هدلایت جای می گیرد. به همین جهت هدلایت های آنان بایستی به گونه ای باشد که هم نور بالا و هم نور پایین را در خود داشته باشد. بدین منظور این دسته از هدلایت ها دارای دو دسته LED هستند که دسته ای از آن ها در حالت نور بالا روشن و دسته ای دیگر در حالت نور پایین روشن می شوند. در حالت نور بالا، چراغ های سمت پایین روشن شده و نور را به قسمت پایینی کاسه چراغ می تابانند.

این نور در اثر برخورد با بخش پایینی منعکس شده و به صورت نور بالا منتشر می شود. برای نور پایین هم چراغ های سمت بالا روشن شده و نور را به بخش بالایی کاسه چراغ می تابانند. این نور بعد از انعکاس، به صورت نور پایین از کاسه چراغ منتشر می شوند. اگر دقت کرده باشید، در چنین خودرو هایی در بخش میانی کاسه چراغ، برجستگی هایی وجود دارد که باعث می شود تا خط کات به خوبی شکل گیرد. این خط در واقع موجب تمرکز نور در هر دو حالت می شود. پراید صبا، زانتیا، 405 glx، کیا ریو، ساینا و کوییک از جمله خودروهایی هستند که دارای هدلایت دو کنتاکت هستند.

آیا عملکرد هدلایت تک کنتاکت و هدلایت دو کنتاکت متفاوت است؟

اگر بخواهیم در یک کلام پاسخ این سوال را بدهیم باید بگوییم خیر؛ هیچ گونه تفاوتی ندارند. هر دوی این چراغ ها می توانند نور دهی عالی داشته باشند. این دو، سایر مزیت های کلی هدلایت ها یعنی عمر بالا، مصرف اندک، روشنایی عالی و… را دارند.

تنها تفاوتی که بین این دو وجود دارد، مجزا بودن ساختار روشنایی است. این موضوع هم کاملاً وابسته به نوع خودرو و البته کاسه چراغ است. غیر از این مورد هیچ گونه تفاوتی از لحاظ کیفیت و طول عمر با همدیگر ندارند.

در هنگام خرید حتما به فروشنده نوع خودرو و چراغ آن را بگویید؛ چون هر کدام از این دو هدلایت ها پایه و سوکت خاص خود را دارند.

تیم لنزو لامپ همواره در تلاش است تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد تا در هنگام خرید انتخاب درستی داشته باشید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

6 دیدگاه برای “فرق بین هدلایت تک کنتاکت و دو کنتاکت چیست؟

  1. صادق سروری گفته:

    درود بر شما با اطلاعاتی که در اختیار عام قرار دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
×