انواع هدلایت

انواع هدلایت

هدلایت ها را می توان نسل جدید چراغ های خودرو دانست که مزایای بسیار زیادی دارند. این دسته از محصولات به واسطه ی قدرت و دوام بالایشان، در بین رانندگان بسیار محبوب هستند. اگر چه این محبوبیت روز به روز بیشتر می شود، اما طیف زیادی از افراد هنوز به خوبی نمی دانند که هدلایت و انواع هدلایت چیست؟

این موضوع باعث شده تا افراد در حین خرید دچار سردرگمی های مختلفی شوند که گاه به تصمیم گیری های اشتباه منجر می شود. اگر شما هم جزو این افراد هستید، توصیه می کنیم تا انتهای این متن ما را همراهی کنید؛ چراکه قصد داریم تا انواع هدلایت را برای شما شرح دهیم.

هدلایت چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به طور مفصل به دسته بندی های مختلف هدلایت بپردازیم، بهتر است ابتدا مروری بر ماهیت هدلایت داشته باشیم. این موضوع کمک می کند تا شما درک بهتر و مناسب تری از هدلایت های مختلف داشته باشید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید ابتدا مقاله هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟ را دقیق مطالعه کنید و سپس به انواع آن بپردازید.

در واقع هدلایت ها به دسته ای تازه از چراغ های خودرو گفته می شود که می توان به عنوان چراغ نور بالا یا نور پایین از آن ها استفاده نمود. این مدل از چراغ ها دارای عمر و دوام بسیار بالاتری هستند. از طرفی دیگر مصرف آن ها کمتر بوده و قادر هستند تا نور و روشنایی بیشتری را ارائه دهند.

به طور کلی نور حاصل از هدلایت ها واضح تر بوده و همین سبب شده تا این محصولات در مقایسه با سایر چراغ ها، از جمله چراغ های زنونی و یا هالوژنی به محبوبیت بیشتری برسند.

اگرچه این محبوبیت روز به روز بیشتر می شود، اما طیف زیادی از مردم نمی دانند که هدلایت مناسب برای خودروی آن ها کدام است؟!

تیم لنزو در این مقاله قصد دارد تا با یک دسته بندی درست، به این سردرگمی ها پایان دهد.

دسته بندی انواع هدلایت

محبوبیت هدلایت ها سبب شده تا شرکت های مختلفی نسبت به تولید آن ها اقدام نمایند. از طرفی دیگر رانندگان هم تمایل بیشتری نسبت به آن ها پیدا کرده اند. این خود عاملی بوده تا به طور پیوسته طرح های مختلفی از آن برای خودرو ها عرضه شود که این مورد تا حدی انتخاب و خرید هدلایت را با مشکل مواجه کرده است.

شما می توانید با خواندن مقاله مزایا و معایب هدلایت اطلاعات جامع تری در این زمینه کسب کنید.

ما در ادامه دسته بندی کاملی از انواع هدلایت ارائه داده ایم تا شما بتوانید بر این اساس انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

انواع هدلایت بر اساس پایه

شاید دسته بندی هدلایت ها بر اساس پایه را بتوان رایج ترین دسته بندی برای آن ها دانست؛ چرا که نوع پایه تاثیر زیادی در انتخاب هدلایت دارد.

برخی پایه لامپ هدلایت
معرفی برخی انواع پایه لامپ هدلایت

در واقع پایه ها همان کانکتور لامپ هستند که آن ها را در جایگاه خود متصل می کند. این پایه ها نور بالا و یا نور پایین بودن چراغ های شما را مشخص می کنند. بدین جهت است که شناخت دقیق پایه ها می تواند در خرید هدلایت موثر باشد.

پایه ها بر اساس ترکیب حرف H و اعداد دسته بندی می شوند که از H1 شروع شده و تا H11 و بالاتر هم می رود.

نمی توان عنوان کرد که دقیق چه شماره ای تعیین کننده ی نور بالا و یا نور پایین است؛ زیرا این موضوع در هر خودرو متفاوت می باشد.

یک نکته مهم که قبل از خرید باید به آن توجه کرد این است که پایه لامپ های مختلف به هم سازگار نیستند و نمی توان آن ها را به هم تبدیل کرد.

انواع هدلایت بر اساس درایور

درایور هدلایت
درایور هدلایت

درایور ها قطعات دیگری از هدلایت ها هستند که جریان ورودی به هدلایت ها را بهینه می کنند. این قطعات عموماً مانع از بروز نوسانات برقی می شوند و از این طریق طول عمر هدلایت را افزایش می دهند. از طرفی دیگر آن ها مانع از افزایش بیش از اندازه ی جریان الکتریسیته می شوند تا بدین طریق چراغ در اثر گرمای بالا آسیب نبیند.

همین مورد سبب شده تا درایور ها قطعات مناسبی برای هدلایت ها باشند. هدلایت های موجود در بازار عموماً بر دو مبنای داشتن درایور و یا نداشتن آن دسته بندی می شوند.

مدل های بدون درایور عموماً عمر کمتری دارند. مدل های دیگری که دارای درایور های نصب شده به صوت آنبورد هستند، عمر بالاتری دارند اما باید بهای بیشتری برای آن ها بپردازید.

دسته بندی هدلایت بر اساس چیپ

چیپ در واقع به نوع آرایش لامپ های ال ای دی بر روی برد الکتریکی گفته می شود.

روش های مختلفی برای این چینش وجود دارد که هر کدام از آن ها تاثیرات متفاوتی بر روی وضوح نور و طول عمر هدلایت ها دارند.

به طور کلی هدلایت ها در این زمینه به سه نوع SMD ،CSP و COB تقسیم می شوند.

هر یک از این دسته ها دارای ساختار و البته نقاط ضعف و قوت خود هستند.

هدلایت های COB که دقیقاً نقطه مقابل هدلایت های SMD است، دارای مجموعه ای LED هستند که با همدیگر بر روی برد قرار گرفته اند. این مدل ها عموماً قیمت مناسبی داشته و تمرکز نور آن ها متوسط است.

 

هدلایت دو رنگ cob لنزو
هدلایت دو رنگ cob لنزو

SMD ها دسته ای دیگر هستند که در آن هر لامپ به صورت جداگانه بر روی برد لحیم شده است. این موضوع باعث افزایش سایز آن ها شده و تا حدی الگوی انتشار نور آن ها را از استاندارد های فعلی دنیا دور کرده است.

CSP ها مدل جدید تری هستند که نسبت به دو مدل دیگر برتری های ویژه ای دارند. در این مدل ها، سیم رابط به برد حذف شده و همین باعث کاهش سایز و افزایش طول عمر شده است. از طرفی دیگر این مدل ها عموماً پر نورتر بوده و مصرف کمتری دارند. ترکیب این موارد سبب شده تا گزینه ای ایده آل تر باشند.

هدلایت l8 لنزو
بهترین هدلایت، هدلایت l8 CSP لنزو

انواع هدلایت بر اساس جهت های نوری

هدلایت ها به دلیل ساختار و ماهیتی که دارند، قادر هستند تا در چند جهت مختلف نور را ساطع نمایند.

به طور کلی هدلایت ها بر این اساس به سه گروه تقسیم می شوند.

گروه اول هدلایت هایی هستند که نور را تنها در یک جهت ساطع می کنند که عموماً هم به سمت جلو است.

دسته دوم در دو جهت و دسته ی سوم در چهار جهت نور را ساطع می کنند.

بدون شک هر اندازه که تعداد جهت های ساطع کننده یا تعداد ضلع نور دهی بیشتر باشد، نور و روشنایی ناشی از آن هم افزایش می یابد.

انواع هدلایت بر اساس فن

فن هدلایت
فن هدلایت

فن ها قطعه های کوچکی هستند که برای کاهش دمای هدلایت ها استفاده می شوند.

در واقع بیشتر هدلایت ها به دلیل استفاده ی طولانی مدت، دمایشان افزایش پیدا می کند که این می تواند در دراز مدت باعث آسیب به آن ها شود.

برخی از تولید کننده ها، فن های کوچکی را برای آن ها تعبیه کرده اند که می تواند این دما را کاهش دهد. این موضوع سبب شده تا هدلایت ها به طور کلی به دو دسته ی فن دار و بدون فن تقسیم شوند.

مدل های فن دار عموماً عمر طولانی تری دارند و به دلیل داشتن فن، نور خروجی آن ها شدت بیشتری دارد؛ اما وجود فن باعث می شود تا نصب آن در برخی از خودرو ها سخت باشد. از طرفی دیگر مدل های فن دار، دارای نصب ساده ای هستند اما نبود فن باعث می شود تا نور خروجی آن ها شدت کمتری داشته باشد.

سخن آخر

بدون شک هدلایت ها می توانند جزو آن دسته از محصولاتی باشند که به سادگی توجه خریداران را به خود جلب می کنند. اما تنوع موجود در این محصولات سبب شده تا انتخاب یک گزینه ی مناسب اندکی دشوار باشد.

ما در این مقاله انواع هدلایت های موجود در بازار را براساس فاکتور های مختلفی برای شما دسته بندی کردیم و هر دسته را به طور کامل شرح داده ایم. شما می توانید با لحاظ کردن مزیت های هر دسته، انتخاب های دقیق تری در حین خرید هدلایت داشته باشید.

 

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

2 دیدگاه برای “انواع هدلایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
×