انواع هدلایت

خرید انواع هدلایت

در این محتوا به بررسی انواع هدلایت خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه تا انتهای مطالب همراه با ما باشید. نخستین سوالی که ممکن است در مورد انواع هدلایت ایجاد شود، این است که آیا سیستم هدلایتی که روی خودروی من نصب می شود، به سیستم برق خودرو آسیب نمی رساند؟ هدلایت برای کدام نور خودرو قابل استفاده است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ها بایستی دانش کافی را در مورد انواع هدلایت بدست بیاورید.

هدلایت ها را می توان نسل جدید چراغ های خودرو دانست که مزایای بسیار زیادی دارند. این دسته از محصولات به واسطه قدرت و دوام بالایشان، در بین رانندگان بسیار محبوب هستند. اگر چه این محبوبیت روز به روز بیشتر می شود، اما طیف زیادی از افراد هنوز به خوبی نمی دانند که هدلایت و انواع هدلایت چیست؟ این موضوع باعث شده تا افراد در حین خرید دچار سردرگمی های مختلفی شوند که گاه به تصمیم گیری های اشتباه منجر می شود. اگر شما هم جزو این افراد هستید، توصیه می کنیم تا انتهای این متن ما را همراهی کنید؛ چراکه قصد داریم تا انواع هدلایت را برای شما شرح دهیم.

هدلایت چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به طور مفصل به دسته بندی های مختلف هدلایت بپردازیم، بهتر است ابتدا مروری بر ماهیت هدلایت داشته باشیم. این موضوع کمک می کند تا شما درک بهتر و مناسب تری از هدلایت های مختلف داشته باشید. برای راهنمایی بیشتر می توانید ابتدا مقاله هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟ را دقیق مطالعه کنید و سپس به انواع آن بپردازیم.

در واقع هدلایت ها به دسته ای تازه از چراغ های خودرو گفته می شود که می توان به عنوان چراغ نور بالا یا نور پایین از آن ها استفاده نمود. این مدل از چراغ ها دارای عمر و دوام بسیار بالاتری هستند. از طرفی دیگر مصرف آن ها کمتر بوده و قادر هستند تا نور و روشنایی بیشتری را ارائه دهند. به طور کلی نور حاصل از هدلایت ها واضح تر بوده و همین سبب شده تا این محصولات در مقایسه با سایر چراغ ها، از جمله چراغ های زنونی و یا هالوژنی به محبوبیت بیشتری برسند.اگرچه این محبوبیت روز به روز بیشتر می شود، اما طیف زیادی از مردم نمی دانند که هدلایت مناسب برای خودروی آن ها کدام است؟! تیم لنزو در این مقاله قصد دارد تا با یک دسته بندی درست، به این سردرگمی ها پایان دهد.

انواع هدلایت خودرو
مشخصات انواع هدلایت خودرو

انواع هدلایت

دسته بندی هدلایت ها براساس مواردی به انواع گوناگون تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:

 • انواع هدلایت براساس نوع پایه لامپ
 • انواع هدلایت براساس نوع چیپ
 • انواع هدلایت براساس نوع فن
 • انواع هدلایت براساس تعداد اضلاع نوردهی
 • انواع هدلایت براساس نوع درایور
 • انواع هدلایت براساس توان مصرفی

در ادامه به صورت کامل قرار است به توضیح هر کدام از این دسته بندی انواع هدلایت بپردازیم. برای کسب آگهی و افزایش اطلاعات بیشتر در مورد انواع هدلایت با ما تا انتهای مطالب همراه باشید.

دسته بندی انواع هدلایت

محبوبیت هدلایت ها سبب شده تا شرکت های مختلفی نسبت به تولید آن ها اقدام نمایند. از طرفی دیگر رانندگان هم تمایل بیشتری نسبت به آن ها پیدا کرده اند. این خود عاملی بوده تا به طور پیوسته طرح های مختلفی از آن برای خودرو ها عرضه شود که این مورد تا حدی انتخاب و خرید هدلایت را با مشکل مواجه کرده است.شما می توانید با خواندن مقاله مزایا و معایب هدلایت اطلاعات جامع تری در این زمینه کسب کنید.ما در ادامه دسته بندی کاملی از انواع هدلایت ارائه داده ایم تا شما بتوانید بر این اساس انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

انواع هدلایت بر اساس پایه

منظور از پایه لامپ، همان سوکت و کانکتور لامپ است. پایه لامپ می تواند در هر خودرو با توجه به نوع کاربرد چراغ مصرفی مانند مه شکن، نور پایین و یا نور بالا بودن با یکدیگر فرق داشته باشد. به همین خاطر بایستی قبل از تهیه و خرید هدلایت، اطمینان کافی را از نوع پایه مناسب چراغ اتومبیل خود داشته باشید. خود پایه های لامپ هدلایت در انواع مختلفی می باشد و با توجه به کاربری که دارد نوع آن تغییر پیدا می کند. از جمله انواع سوکت و کانکتور لامپ می توان به H1، H11، H7  و … اشاره کرد.شاید دسته بندی هدلایت ها بر اساس پایه را بتوان رایج ترین دسته بندی برای آن ها دانست؛ چرا که نوع پایه هدلایت تاثیر زیادی در انتخاب آن دارد.

پایه هدلایت خودرو
انواع پایه هدلایت خودرو

در واقع پایه ها همان کانکتور لامپ هستند که آن ها را در جایگاه خود متصل می کند. این پایه ها نور بالا و یا نور پایین بودن چراغ های شما را مشخص می کنند. بدین جهت است که شناخت دقیق پایه ها می تواند در خرید هدلایت موثر باشد.پایه ها بر اساس ترکیب حرف H و اعداد دسته بندی می شوند که از H1 شروع شده و تا H11 و بالاتر هم می رود.نمی توان عنوان کرد که دقیق چه شماره ای تعیین کننده ی نور بالا و یا نور پایین است؛ زیرا این موضوع در هر خودرو متفاوت می باشد.یک نکته مهم که قبل از خرید باید به آن توجه کرد این است که پایه لامپ های مختلف به هم سازگار نیستند و نمی توان آن ها را به هم تبدیل کرد.

انواع هدلایت بر اساس چیپ

یکی دیگر از دسته بندی انواع هدلایت ها، براساس نوع چیپ می باشد. چیپ در واقع به نوع آرایش لامپ های ال ای دی بر روی برد الکتریکی گفته می شود. روش های مختلفی برای این چینش وجود دارد که هر کدام از آن ها تاثیرات متفاوتی بر روی وضوح نور و طول عمر هدلایت ها دارند. به صورت کلی لامپ های هدلایت از لحاظ چینش بر روی سطح برد الکتریکی یا بهتر بگوییم ” انواع چیپ هدلایت ” به سه دسته SMD ،CSP و COB تقسیم می شود. هر یک از این دسته ها دارای ساختار و البته نقاط ضعف و قوت خود هستند.

انواع چیپ هدلایت
آشنایی با انواع چیپ هدلایت
 • چیپ هدلایت SMD: هدلایت های SMD ( اس ام دی) یکی دیگر از انواع هدلایت ها به شمار می آیند. در این نوع هدلایت ها، هر لامپ به صورت جداگانه بر روی برد الکتریکی لحیم می شود. این موضوع باعث افزایش سایز آن ها شده و تا حدی الگوی انتشار نور آن ها را از استاندارد های فعلی دنیا دور کرده است. سایز این هدلایت ها بزرگتر بوده و الگوی انتشار نور آن ها مطابق با استانداردهای روز دنیا می باشد.
 • چیپ هدلایت Cobهدلایت های COB که دقیقاً نقطه مقابل هدلایت های SMD است، دارای مجموعه ای از LED هستند که با همدیگر بر روی برد قرار گرفته اند. میزان تمرکز نور این نوع از انواع هدلایت ها به صورت متوسط می باشد. این نوع از هدلایت ها از قیمت مناسب تری برخوردار هستند.
 • چیپ هدلایت CSP: این نوع از انواع هدلایت ها یکی از جدیدترین، پرنورترین و کم مصرف ترین انواع چراغ های هدلایت به شمار می آید. سیم های رابط لامپ به برد در چیپ هدلایت csp حذف شده است. همین امر موجب افزایش طول عمر آن ها گردیده است. این هدلایت ها به خاطر سایز کوچکتر و مصرف کمتری که دارند، از بازدهی بسیار مناسبی برخوردار هستند.

انواع هدلایت بر اساس فن

در این بخش به بررسی انواع هدلایت براساس نوع فن می پردازیم. با در نظر گرفتن این موضوع که هدلایت ها هم مانند دیگر لوازم الکتریکی به خاطر عبور جریان از خود گرما تولید می کنند، در بیشتر موارد شدت حرارت به اندازه ای زیاد است که برای تقلیل آن نیاز به استفاده از فن خنک کننده و پروانه می باشد. در واقع بیشتر هدلایت ها به دلیل استفاده طولانی مدت، دمایشان افزایش پیدا می کند که این می تواند در دراز مدت باعث آسیب به آن ها شود. از این رو هدلایت ها به دو دسته با فن و بدون فن تقسیم می شوند. هدلایت هایی که از نوع فن دار هستند یعنی هدلایت فن دار، عموماً عمر طولانی تری دارند و به خاطر توان خروجی بالایی که دارند، نور بیشتری را از خود ساطع می کنند. نقطه ضعفی که این نوع از انواع هدلایت ها دارند، در این است که نصب آن ها در برخی موارد کمی دشوار و سخت می شود. هدلایت هایی که از نوع بدون فن می باشند از طریقه نصب بسیار راحت تری برخوردار هستند ولی در بیشتر مواقع نور تولیدی آن ها اندکی کمتر به نظر می رسد.

بررسی فن هدلایت خودرو
فن هدلایت خودرو

انواع هدلایت بر اساس جهت های نوری (اضلاع نوردهی)

یکی دیگر از دسته بندی انواع هدلایت ها براساس تعداد اضلاع ساطع کننده نور می باشد. هدلایت ها این امکان را دارند تا در یک، دو و یا چهار جهت اقدام به انتشار نور نمایند. هر اندازه تعداد جهات اضلاع ساطع کننده نور هدلایت بیشتر باشد، میزان پخش نور آن هم بیشتر خواهد بود. به طور کلی هدلایت ها بر این اساس به سه گروه تقسیم می شوند. گروه اول هدلایت هایی هستند که نور را تنها در یک جهت ساطع می کنند که عموماً هم به سمت جلو است.دسته دوم در دو جهت و دسته سوم در چهار جهت نور را ساطع می کنند. بدون شک هر اندازه که تعداد جهت های ساطع کننده یا تعداد ضلع نور دهی بیشتر باشد، نور و روشنایی ناشی از آن هم افزایش می یابد.

انواع هدلایت بر اساس درایور

درایورها مطابق با نیاز هدلایت موجب بهینه سازی جریان الکتریسیته ماشین می شوند. همین طور درایورها تا حد ممکن از بروز نوسانات در جریان برق ورودی به هدلایت جلوگیری به عمل می آورند. وظیفه ی درایورها کنترل برق ورودی به هدلایت می باشد. درایورها می توانند موجب کاهش توان خروجی هدلایت شوند تا در زمان افزایش حرارت بیش از اندازه، به هدلایت آسیب و صدمه ای وارد نشود.هدلایت های جدیدی که روانه بازار فروش شده اند، مجهز به سیستم اینتلیجنت می باشند. این سیستم در هدلایت باعث می شود تا در صورت افزایش دما بیش از حد استاندارد، توان خروجی کاهش پیدا کرده و به هدلایت آسیبی نرسد. در این صورت درایور نور خروجی را از هدلایت کمتر کرده و در نتیجه لامپ هدلایت خنک تر می شود. سیستم اینتلیجنت نور خروجی هدلایت را کمتر کرده و موجب کاهش دمای آن می شود. هدلایت های بدون درایور که به آن آل این وان گفته می شود، درایورها را در درون خود هدلایت تعبیه می کنند. هدلایت های بدون درایور دارای این قطعه هستند ولی داخل آن ها به صورت آنبورد تعبیه شده اند. به همین خاطر مستلزم استفاده از درایورهای خارجی نمی باشند.

مشخصات انواع هدلایت خودرو
بررسی انواع هدلایت خودرو براساس پارامترهای مختلف

انواع هدلایت ها براساس توان مصرفی

یکی دیگر از دسته بندی انواع هدلایت ها، براساس توان مصرفی می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع که توان مصرفی لامپ ها در خودروها متفاوت می باشد، هدلایتی که برای هر خودرو انتخاب می شود، از توان مصرفی مختلفی برخوردار است.به عنوان نمونه برای مه شکن ها چون از محفظه کوچکتری برخوردار هستند، هدلایت هایی که دارای توان مصرفی 30 وات می باشند، استفاده می شود. به صورت کلی می توان گفت که نوع توان مصرفی هدلایت بایستی متناسب با ظرفیت چراغ خودرو باشد تا بتواند از سوختگی سوکت و اتصالات آن در اثر توان بالا جلوگیری به عمل آورد.

سخن آخر

بدون شک هدلایت ها می توانند جزو آن دسته از محصولاتی باشند که به سادگی توجه خریداران را به خود جلب می کنند. اما تنوع موجود در این محصولات سبب شده تا انتخاب یک گزینه ی مناسب اندکی دشوار باشد. ما در این مقاله انواع هدلایت های موجود در بازار را براساس فاکتور های مختلفی برای شما دسته بندی کردیم و هر دسته را به طور کامل شرح داده ایم. شما می توانید با لحاظ کردن مزیت های هر دسته، انتخاب های دقیق تری در حین خرید هدلایت داشته باشید.

4.5/5 - (10 امتیاز)

10 دیدگاه برای “انواع هدلایت

 1. یوسف گفته:

  سلام، ممنون از توضیحات، اگه یه هدلایت با نور کم تقریبا مثل نور هالوژن بخایم برا نور پایین ،چجور هدلایتی باید انتخاب کنیم؟

  • لنزو رضا اسدیان
   کارشناس لنزو گفته:

   دوست عزیز سلام.
   برای راهنمایی بیشتر لطفا به تلگرام واتس اپ ایتا و روبیکا این خط پیام بدید.
   09103909605

 2. سعید کمالی گفته:

  سلام. تبریک میگم واقعا توی هیچ سایتی انقدر اطلاعات جامع برای کاربر نبود. خسته نباشید و خداقوت به تیم خوبتون.
  من با خواندن این مقاله خیلی ترغیب شدم که هدلایت بخرم. ماشینم 206sd هست. چه هدلایتی رو برای نور پایین پیشنهاد میدید؟

  • لنزو رضا اسدیان
   کارشناس لنزو گفته:

   دوست عزیز سلام.
   ممنونم از لطفتون.
   برای مشاوره و راهنمایی بهتر لطفا به تلگرام واتس آپ ایتا و روبیکا این خط پیام بدید.
   09103909605

 3. ابوالفضل احمدی گفته:

  با سلام من یه لامپ هدلایت برای ماشینم (کوییک) خریدم و نور بالا و پایینش تو یه لامپ هست و واقعا راضیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

لنزو لامپ

×