بررسی علائم صفحه کیلومتر خودرو

بررسی علائم صفحه کیلومتر خودرو

همانگونه که می دانید بر روی صفحه کیلومتر خودروها علامت ها و اطلاعات مفیدی وجود دارد. هر یک از این اطلاعات می‌ تواند بیانگر موضوع خاصی از خودروی شما باشد. به همین جهت است که درک و بررسی علائم صفحه کیلومتر خودرو می تواند تاثیر زیادی در استفاده بهینه تر از خودروتان داشته باشد.
برخی از این علایم و اطلاعات حالت هشداری دارند و در صورت نادیده گرفتن باید عدم ددرک صحیح آن ها ممکن است خطرات و عواقب بسیار جدی را برای شما و یا خودروی تان در پی داشته باشد. به همین جهت است که ما تصمیم گرفتیم تا به شیوه ای دقیق و ایده‌آل علائم صفحه کیلومتر خودرو را برای شما بررسی کنیم. این فاکتور می تواند تاثیر مثبتی در رانندگی شما عزیزان داشته باشد. لذا بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

علائم صفحه کیلومتر خودرو چیست ؟

قبل از این که بخواهیم به بررسی علائم صفحه کیلومتر خودرو بپردازیم، بهتر است ابتدا با ماهیت این علامات آشنا شوید. عموما در اغلب خودروها، علامت و اشکال مختلفی بر روی صفحه نمایش خودرو وجود دارد که در شرایط خاصی به صورت چراغ و یا چراغ چشمک زن به شما هشدار می دهند. برخی از این علایم صداهای هشدار دهنده را نیز با خود به همراه دارند.
در حالت کلی قریب به ۶۴ علامت در صفحه کیلومتر خودرو وجود دارد که هر یک از آن ها می تواند بیانگر اطلاعات خاصی باشد.
در بخش زیرین هر یک از این اشکال، چراغی به رنگ قرمز، سبز، زرد یا سفید وجود دارد که متناسب با نوع علامت متفاوت است.
زمانی که شرایط لازم برای بروز این علائم هشدار فراهم شود، چراغ مربوط به آن روشن شده که می‌تواند ثابت یا به صورت چشمک زن باشد. این موضوع می تواند به سادگی راننده را متوجه خود نماید.
به همین جهت است است که خودروسازان هر ساله تعداد بیشتری از علائم را به این بخش اضافه می کند که می تواند تاثیر بهتری در بهبود رانندگی افراد و کاهش حوادث ناخواسته داشته باشد.
متاسفانه گستردگی علائم سبب شده تا بیشتر رانندگان آشنایی دقیق با همگی آن را نداشته باشند. به همین جهت است که در زمان برخورد با آن ها، دچار سردرگمی می شوند. آن ها نمی‌توانند علت و ماهیت هشدار را به خوبی درک نمایند. ما در ادامه قصد داریم تا مروری بر روی این هشدارها داشته باشیم.

بررسی کلی علائم صفحه کیلومتر خودرو خودرو

همانگونه که اشاره کردیم، بیش از ۶۰ نوع علامت هشداردهنده در خودروها وجود دارد. البته تمام این علائم در یک خودرو دیده نمی‌شود. بلکه اغلب برند ها و مدل های خودرو دارای طیف خاصی از علائم هستند. بدیهی است که است که هرچه مدل خودرو پیشرفته تر باشد، تعداد علائم هشدار دهنده آن نیز بیشتر می‌شود.
ما در تصویر زیر سعی کرده ایم تا کلیه علائمی که می تواند در تمامی خودروها به چشم بخورد را برای شما عزیزان بررسی کرده باشیم.
در این تصویر معنی کلی و اسم هریک از علائم هشدار دهنده ذکر شده است. بررسی این عکس ها می تواند به شما کمک کند تا دیدگاه مناسبی نسبت به کلیه این علایم داشته باشید.

بررسی علایم صفحه کیلومتر خودرو
آشنایی با علائم صفحه کیلومتر خودرو

بررسی رایج ترین علائم صفحه کیلومتر خودرو

همانگونه که اشاره کردیم، تمام علائم هشدار دهنده در یک خودرو دیده نمی شود. به عبارت ساده تر بسیاری از این علائم ویژه خودروهای پیشرفته و مدل بالا است که تنها طیف اندکی از جامعه امکان استفاده از آن را دارد. اما تعدادی از علائم مشخص وجود دارد که تقریباً در تمام خودروها وجود دارد.
این موارد را می‌توان علائم رایج یا حیاتی دانست که اطلاعات بسیار مهمی را از وضعیت خودرو به شما ارائه می دهند.
ما در ادامه برخی از این علائم را به شیوه ای جزئی و البته دقیق برای شما عزیزان بیان کرده ایم. این موضوع می تواند به شما کمک کند تا در درک بهتری از شرایط خودرو خود داشته باشید.

چراغ روغن

چراغ روغن را می‌توان به عنوان رایج ترین و البته اصلی ترین علامت موجود در صفحه کیلومتر خودرو دانست. این علامت تقریباً در تمام مدل های صفحه کیلومتر به چشم می‌خورد و رنگ آن قرمز است. روشن بودن این چراغ به معنای کم بودن میزان روغن موتور است. به همین جهت باید بلافاصله خودرو خود را با روغن موتور پر کنید.
از طرفی اگر این چرا به صورت چشمک زن عمل کند، نشانه از حجم بسیار پایین روغن دارد که می‌تواند منجر به یاتاقان و آسیب‌ های جدی به موتور خودرو شود.
با این اوصاف بسیاری از افراد تصور می کنند که روشن بودن این چراغ به معنای زمان تعویض روغن است حال اینکه این چراغ نشان از کمبود روغن است.

چراغ باطری

این چراغ هم از دیگر علائم هشدار دهنده است که در صفحه کیلومتر خودرو ها دیده می شود. روشن بودن این چراغ به معنی وجود مشکل در سیستم برق رسانی و یا باطری خودرو است که باید بلافاصله برای رفع آن به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.
البته باید بدانید که در زمان روشن کردن خودرو یا باز بودن سوئیچ، این چراغ به صورت اتوماتیک روشن می شود. روشن بودن این چراغ در زمان یاد شده، نشان دهنده اتصال تمام اجزای برقی به باتری می باشد.

چراغ آب رادیاتور یا همان آمپر

این  چراغ از دیگر علائم صفحه کیلومتر خودرو می باشد. روشن شدن این چراغ می‌تواند نشان دهنده کم بودن آب رادیاتور و یا وجود مشکل در سیستم خنک کننده ماشین است. چنانچه این هشدار را نادیده بگیرید، ممکن است با مشکلاتی جدی رو به رو شوید. به همین جهت بهتر است توقف نمایید.
البته در بسیاری از خودروهای قدیمی این علامت به صورت یک آمپر نمایش داده می شود.

چراغ ترمز

این چراغ در اغلب خودروها دارای دو شکل متفاوت است. برای مثال ممکن است عبارت بریک یا علامت تعجب در دایره یا ترکیبی از این دو باشد. تمام این علائم نشان دهنده خطا در سیستم ترمز است. برای مثال بالابودن ترمز دستی و عدم عملکرد صحیح ترمز از جمله مشکلاتی است که می‌تواند باعث فعال شدن این چراغ شود. در هر حال بهتر است با دیدن آن به یک مکانیک مراجعه فرمایید.
ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی مهم ترین علائم صفحه کیلومتر خودرو بپردازیم و به افرادی که اطلاع دقیقی از این علائم ندارند، اطلاع رسانی کنیم.
چنانچه این محتوا برای شما مفید واقع شده، باعث خوشحالی ما خواهد بود که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همراه ما باشید با: انواع صفحه کیلومتر خودرو

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

لنزو لامپ

×