لامپ هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟

لامپ هدلایت خودرو چیست

در چندین سال اخیر، نوآوری های بسیار زیادی در صنعت روشنایی خودرو اتفاق افتاده داده است.لامپ هدلایت یکی از جدیدترین چراغ های خودرو به شمار می آیند که از مزیت های بسیار زیادی در مقایسه با سایر نورها برخوردار هستند. ایمنی زیاد، ساختار با کیفیت، طول عمر بالا، مصرف انرژی کم و … بخشی از مزایای لامپ های هدلایت به شمار می آیند. کاربرد هدلایت باعث شده تا طیف زیادی از افراد به سمت آن روی بیاورند.اگرچه حجم این طرفداران روز به روز افزایش می یابد، اما هنوز هم طیف زیادی از آن ها به خوبی با این که ماهیت و کاربرد هدلایت چیست؟ آشنایی ندارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید؛ چراکه قصد داریم تمام جنبه های آن را برسی کنیم.

لامپ هدلایت چیست؟

هدلایت یک واژه انگلیسی است که به چراغ های جلوی خودرو گفته می شود. لامپ هدلایت به نسل جدیدی از چراغ های خودرو گفته می شود که مزیت های بسیار بیشتری نسبت به سایر لامپ ها دارند. امنیت بالا، ساختار عالی، عمر طولانی، مصرف انرژی کمتر و … همگی بخشی از این مزیت ها می باشد. از لامپ هدلایت می توان بر روی انواع خودروهای داخلی و خارجی استفاده کرد و از قدرت نور بالای آن بهره مند شد.طراحان این چراغ سعی کرده اند تا نسل جدیدی از چراغ ها را در جهت تکامل سایر لامپ خودرو ایجاد کنند.همین طور با طراحی لامپ های هدلایت خودرو موجب به حداقل رسیدن مشکلات دیگر چراغ های خودرو مانند مصرف بالا، نور کم، عمر کم، ایمنی ضعیف و … شده اند.همین موارد باعث شده تا این چراغ ها در مقایسه با رقبای خود، برتری خاصی داشته باشند.

لامپ هدلایت خودرو
خرید لامپ هدلایت خودرو

لامپ های هدلایت عموماً در کاسه چراغ های جلو و یا نور افکن های سپر مورد استفاده قرار می گیرند.در ساختار لامپ های هدلایت خودرو به جای استفاده از گاز، از LED های ویژه و خاصی استفاده شده است که می توانند بهترین انتخاب برای انجام وظایف خود باشند.این چراغ ها از برق کمتری نسبت به سایر لامپ های خودرو استفاده می کنند.در تولید این لامپ ها از فناوری ال ای دی و اس ام دی SMD استفاده شده است.این فناوری موجب شده است تا لامپ هدلایت از کیفیت بالایی برخوردار شوند.همین طور این فناوری باعث شده تا لامپ های هدلایت از رقبای خود پیش بیفتند.

تاریخچه استفاده از لامپ هدلایت

استفاده از این فناوری در صنعت روشنایی خودرو برای اولین بار در کشور ما از سال 2004 میلادی آغاز شده است.لکسوس ال اس 600 اچ اولین خودرویی است که به صورت استاندارد از لامپ های هدلایت برای چراغ نور پایین استفاده کرده بود.البته در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که برای چراغ های نور بالای این ماشین از تکنولوژی قدیمی لامپ های هالوژن استفاده شده است. به همین خاطر سیستم روشنایی LS 600h به صورت کامل از این فناوری نوین بهره مند نشده بود.آئودی R8 اولین خودرویی بود که در تاریخ 2007 میلادی به صورت کامل برای سیستم روشنایی خود از لامپ هدلایت استفاده کرده بود.

پیشنهاد لنزو: انواع هدلایت

این شاهکار آئودی سری اسپرت بود. بعد از آن به مرور زمان با دریافت بازخوردهای مثبت و استفاده بیشتر و بیشتر از این سیستم استفاده از این چراغ ها رواج پیدا کرد.به این صورت که از آن ها در تمامی جوانب زندگی به ویژه در صنعت ماشین سازی استفاده شد.امروزه سیستم روشنایی اکثر ماشین های به روز کل دنیا از لامپ هدلایت بهره می برند.

هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟ بیان مهم ترین کاربرد های هدلایت
خرید هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟ بیان مهم ترین کاربرد های هدلایت

کاربرد چراغ هدلایت

بدون شک مزیت بالای انواع هدلایت لنزو باعث شده تا به محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان برسند و به همین جهت کاربرد هدلایت ها روز به روز در حال گسترش است و به دلیل نور بالا و عملکرد آنی که دارند، مورد توجه افراد زیادی واقع شده است.هدلایت ها می توانند بهترین جایگزین برای تمامی چراغ های نور بالا و نور پایین و یا مه شکن به شمار بیایند.اما بهترین استفاده از چراغ هدلایت برای نور بالای ماشین ها می باشد.البته این لامپ ها برای نور پایین ماشین هایی که دارای عدسی و لنز نیستند هم گزینه مناسبی می باشند.

خرید هدلایت – نکات مهم قبل از خرید هدلایت

با در نظر گرفتن این موضوع که اصلی ترین و مهم ترین کاربرد هدلایت برای روشنایی می باشد، اکثرا در کاسه چراغ های جلو و یا نورافکن های سپر مورد استفاده قرار می گیرد. نور قوی و زیاد این چراغ ها موجب می شود تا در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند برف و باران و مه، راننده از زاویه ی دید بهتری برخوردار باشد.همچنین با استفاده از این لامپ ها در شرایط جوی نامناسب، اتومبیل های مقابل به راحتی خودروی شما را تشخیص می دهند.

بیشتر بدانید: پایه هدلایت

هدلایت چیست
مهم ترین کاربرد هدلایت

بیشتر بدانید: فن هدلایت

ویژگی لامپ هدلایت

لامپ های هدلایت برای تولید نور نیازی به گاز ندارند.این لامپ ها به وسیله عبور جریان الکتریسیته از یک قطعه نیمه رسانا موجب تحریک الکترون ها می شوند.این الکترون ها برای پیوستن به مدارهای اتمی جانبی، از خود نور ایجاد می کنند.به بیان دیگر، الکترون های تحریک شده، انرژی خود را به صورت نور تخلیه می کنند.چراغ های هدلایت ماشین دارای انواع مدل های مختلفی می باشند و هر کدام از آن ها تفاوت های قابل توجهی از لحاظ شدت نوردهی و توان مصرفی با یکدیگر دارند.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره هدلایت

عمر بیشتر لامپ هدلایت

عمر هدلایت ها عموماً بر حسب دقیقه محاسبه می شود و در مقایسه با لامپ های هم رده خود عمر بسیار بیشتری دارند. در بیشتر موارد این دسته از لامپ ها از خود کاسه چراغ عمر بیشتری خواهند داشت که این موضوع برای یک وسیله الکتریکی بسیار حائز اهمیت است.دلیل این موضوع را می توان وجود فن در بخش پشتی آن دانست که برای خنک کردن چیپ هدلایت است. این در حالی است که زنون چنین مزیتی ندارند.

کاربرد لامپ هدلایت خودرو
خرید و کاربرد لامپ هدلایت خودرو

مقاومت بالاتر هدلایت ها

هدلایت ها بر خلاف لامپ های زنونی شکننده نیستند و به همین جهت دوام بسیار بالایی دارند.از طرفی دیگر متریال به کار رفته در ساختار آن ها به گونه ای است که در برابر ضربه و تغییرات دمایی مقاومت بسیار بالایی دارند.این مقاومت به گونه ای است که بارها در تصادفات کاسه چراغ از بین رفته اما هدلایت همچنان سالم مانده است.

مهم ترین کاربرد لامپ هدلایت نوردهی مناسب تر

هدلایت با استفاده از تکنولوژی های اس ام دی و ال ای دی ساخته می شود.ترکیب این دو نه تنها نوردهی را بهتر می کند، بلکه باعث می شود تا نور آن، چشم سایر رانندگان را هم اذیت نکند.این عامل باعث می شود تا نوردهی این چراغ ها ملایم تر و البته بهتر از چراغ های زنونی باشد که روشنایی بسیار مناسبی را به همراه دارد.

مصرف کمتر انرژی لامپ هدلایت

هدلایت ها با توجه به نوع تکنولوژی به کار رفته در ساختارشان، انرژی الکتریکی کمتری را مصرف می کنند.از طرفی دیگر این موضوع به نوبه خود باعث روشن شدن سریع تر آن ها می شود و در طول زمان هم مشکلی برای سیم کشی ماشین ایجاد نمی کنند.این در حالی است که لامپ های زنونی انرژی بیشتری مصرف کرده و برای روشن شدن هم باید ابتدا گرم شوند.

لامپ هدلایت با نوردهی بالا
خرید لامپ هدلایت با نوردهی بالا

امنیت بیشتر چراغ هدلایت

فاکتور دیگری که در لامپ خودرو بسیار ایده آل است، امنیت بالای آن است.عموماً در ساختار لامپ های زنونی از نوعی گاز استفاده می شود که در صورت بروز تصادف و یا مشکلات سیم کشی، می تواند منجر به آتش سوزی شود.از طرفی خود لامپ های زنونی بعد از مدت زمان مشخصی باعث بروز مشکلات مختلف در سیم کشی خودرو می شوند.این موضوع در حالی است که چراغ هدلایت چنین مشکلی را ندارد.

چگونه لامپ هدلایت مناسب انتخاب کنیم؟

همانگونه که اشاره کردیم انواع هدلایت با تنوع بالا وجود دارد.این موضوع لزوم یک انتخاب دقیق را افزایش می دهد.مهم ترین نکته در خرید هدلایت ها، انتخاب پایه مناسب برای آن ها است که بسته به نوع خودرو و البته نور بالا یا پایین بودن آن می تواند متفاوت باشد. برای مثال برای خودرویی همچون پژو 405 باید برای نور پایین از پایه H4، برای نور بالا از H4 دو کنتاکت و برای پروژکتور از H3 استفاده نمود. این موضوع در حالی است که برای پژو 207 باید برای نور بالا و نور پایین از پایه ی H7 و برای پروژکتور از H1 استفاده نمود.البته انتظاری از خریداران نیست که این موارد را بدانند و فروشنده می تواند در این زمینه اطلاعات لازم را ارائه دهد. لنزو برای اطلاعات بیشتر به شما خواندن مقاله مزایا و معایب هدلایت را توصیه می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد هدلایت داشته باشید و سپس اقدام به خرید نمایید.

ما را در اینستاگرام لنزو اسدیان (lenzo_asadian) دنبال کنید و از تخفیفات ویژه بهره مند شوید.

1/5 - (1 امتیاز)

18 دیدگاه برای “لامپ هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. مسعود گفته:

  توضیحاتتون خیلی جامع بود. من برای ماشینم میخواستم هدلایت نصب کنم،چون خیلی تعریفشو شنیده بودم ولی برای خریدش شک داشتم اما با خواندن این مقاله شکم از بین رفت.ممنون از اطلاعات مفیدتون

  • مدیریت سایت گفته:

   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. میشه گفت هدلایت ها یکی از بهترین لامپ های خودرو به شمار میره.

 2. مهدی گفته:

  با سلام. وقت بخیر. میخواستم بدونم برای ال نود چه نوعی از این هد لایت می توان استفاده کرد. که آسیبی به کاسه چراغ و هم توان مصرفی مناسبی برای ظرفیت سیم های چراغ و خودرو ال نود باشد

 3. ایمان گفته:

  درود..اسم هدلایتو خیلی شنیده بودم ..چند دقیقه قبل تو توضیحات یه ماشین دوباره به اسمش برخوردم سرچ کردم که چندین مورد و درموردشون ببینم..مثل شکل و عمر ومیزان نوردهی وامثالهم‌..واقعا انتظار داشتم لااقل سه چهارتا سایتو ببینم تا اینا دستم بیاد ولی شما غیر از سوالهای خودم تمام مسایل دیگه مربوط بهشون رو توضیح دادین خیلی کامل و عالی بود..ممنون

 4. ایمان گفته:

  درود مجدد..تو معایب هدلایت ها یه نکته مهم رو گفتین که گرما تولید نمیکنن و توی سرما احتمال یخ زدگی چراغ هست.. سوالم اینه که برای یه ماشینایی که یه( اصطلاحا )چراغ کوچک هم دارن میشه جنس اون چراغ دوم رو از مدلهای قدیمی گذاشت که تو اون زمانها بشه ازشون کمک گرفت؟ اصلا چراغ کوچیکها این قدرت و دارن؟ و اینکه بجز چراغ کوچک امکانش هست یه لامپ دیگه تو کاسه چراغ نصب کرد؟

 5. يونس ابومحیسن گفته:

  سلام برای خودروی سورن پلاس نور بالا چه هدلایتی مناسب.

 6. مسعود گفته:

  سلام آیا هدلایت در برابر رطوبت مقاوم است و آیا نور لحظه ای است یا نور دائم

  • مدیر لنزو گفته:

   درود. همه هدلایت ها ضد آب و ضد رطوبت هستند.
   همه هدلایت ها افت توان دارند. یعنی لحظه اول که روشن میشن، نورشون بیشتر از زمانی هست که به عنوان مثال 15 دقیقه از روشن شدنشون گذشته باشه

 7. سعید گفته:

  ممنون بابت اطلاعات مفید وجامعی ک گذاشتین فقط یمقدار توضیحات مجدد تکرار شده بود. در کل ممنون

 8. حمید عباسی گفته:

  با سلام و تشکر از سایت شما در مورد هد لایت’ من میخواستم چراغ زنون روی ماشینم نصب کنم اما با خواندن مطالب شنا در مورد هدلایت نظرم تغییر کرد و میخوام هدلایت نصب کنم فقط یک سئوال داشتم برای چراغ ۲۰۶ نور بالا باید چه هدلایتی انتخاب بکنم و به کجا مراجعه کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم

  • کارشناس لنزو گفته:

   دوست عزیز سلام.
   برای مشاوره و راهنمایی بهتر لطفا به تلگرام واتس آپ ایتا و روبیکا این خط پیام بدید.
   09103909605

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

لنزو لامپ

×