سنسور دنده عقب چیست؟

خرید سنسور دنده عقب خودرو

سنسور دنده عقب را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته منحصر به فردترین تولیداتی در نظر گرفت که در ماشین های نسل جدید، دیده می شود. این محصول بی نظیر، با وجود این که ابعاد بسیار اندکی دارد ،اما می تواند از آسیب های بزرگ جلوگیری کند. در واقع این سنسور پارک خودرو یک نوع تشخیص دهنده موانع می باشد که در سپر خودرو ها نصب می شود.

با نزدیک شدن خودرو به موانع، این سنسور ها فعال شده و از طریق آلارم های مختلفی به راننده هشدار می دهند. این موضوع برای سرعت های اندک و یا زمانی که در حال پارک کردن هستید، می تواند بسیار مفید باشد. با این وجود بسیاری از مردم اطلاعات چندانی در رابطه با سنسور دنده عقب خودرو ندارند.

همین مورد هم سبب می شود تا در زمان خرید دچار اشتباهات مختلفی شوند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه ای دقیق این موضوع را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم. لذا اگر شما هم به دنبال خرید سنسور دنده عقب هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

عملکرد سنسور دنده عقب

ماهیت و عملکرد سنسور دنده عقب جزو مهم ترین مواردی است که خریداران را به فکر وا می دارد. در حقیقت بیشتر مردم نمی دانند که این محصولات به چه صورت کار می کنند. باید عنوان کنیم که عملکرد سنسورهای دنده عقب بر مبنای میدان های مغناطیسی و یا امواج صوتی است. این میدان توسط منابعی تولید می شود.

هر گونه تغییر در آن ها می تواند نشان دهنده وجود یک مانع باشد. زمانی که چنینی امری تشخیص داده شود، سنسور از طریق پردازنده ای که دارد، بزرگی و فاصله آن را تعیین می کند. سپس بر این اساس هشداری به راننده می دهد. این هشدار از طریق نمایشگری که در کابین خودرو نصب شده، صورت می گیرد. عموما این سنسورها یک  آلارم صوتی هم  دارند که شدت صدای آن می تواند نشان دهنده میزان فاصله مانع با شما باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی سنسور دنده عقب

سنسور پارک خودرو لنزو
اجزای سنسور پارک خودرو یا سنسور دنده عقب خودرو برند لنزو

سنسورهای دنده عقب دارای اجزا و البته بخش های مختلفی هستند. هر یک از این اجزا به نحوی در عملکرد و البته کارایی سنسورها تاثیر دارند. در حالت کلی می توان گفت که هر سنسور دنده عقب دارای بخش ها و اجزای زیر می باشد:

یونیت: این قطعه در حقیقت یک پردازنده به حساب می آید که وظیفه تجزیه و تحلیل سیگنال های ورودی را بر عهده دارد. عملکرد دقیق سنسور دنده عقب تا حد زیادی به این بخش ارتباط دارد.

چشمی: چشمی ها در حقیقت قطعاتی هستند که در سپر خودرو ها نصب می شود. بیشتر خودرو ها دارای چهار عدد چشمی هستند. اما برخی دیگر شش چشمی هم دارند. عموما این چشمی ها در سپر عقب نصب می شود اما برخی مدل ها در سپر جلویی خود هم چشمی دارند. وظیفه این چشمی ایجاد میدان یا امواج و البته دریافت تغییرات آن است که به یونیت انتقال داده می شود.

صفحه نمایشگر : اغلب سنسورهای دنده عقب دارای یک صفحه نمایش LCD هستند. این صفحه اعلانات مربوط به سنسور را نمایش می دهد.

سیم های رابط: این سیم ها مسیر اتصال چشمی به یونیت را فراهم کرده و داده های خروجی آن را به نمایشگر انتقال می دهند.

انواع سنسور دنده عقب

سنسورهای دنده عقب تا حد زیادی توانسته اند مانع از آسیب های جدی به خودرو ها شوند. همین مورد هم سبب شده تا تکنولوژی های مختلفی برای ساخت آن ها استفاده شود.

عموما بیشتر این سنسور ها بر پایه دو تکنولوژی امواج صوتی یا میدان مغناطیسی تولید می شوند که ما در ادامه هر کدام از آن ها را خدمت شما عزیزان بیان کرده ایم.

سنسور های آلتراسونیک

این دسته از سنسور ها را می توان ارزان ترین و البته رایج ترین مدل های سنسور دنده عقب تلقی نمود. در این محصولات ابتدا امواج صوتی با طول موج معین در محیط پخش می شود. پس از این بازتاب آن ها از طریق چشمی دریافت می شود و و توسط یونیت ها پردازش می شود. این موضوع می تواند به سادگی ابعاد موانع و البته فاصله آن ها را تعیین نماید.

از آنجایی که اغلب اجسام می توانند صوت را بازتاب دهند، لذا می توان گفت که این مدل ها دقت بالایی دارند. لازم به ذکر است که برای نصب این دسته از تولیدات نیازی به سوراخ کردن سپر خودرو نیست؛ چرا که غالباً به صورت پیش فرض و توسط کارخانه نصب می شود. البته اگر خودرو های قدیمی همچون پراید و پیکان را استفاده می کنید، باید برای نصب آن ها حتما سپر را سوراخ نمایید.

سنسور الکترومغناطیسی

این دسته از سنسور ها را می توان جزو مدل های پیشرفته تلقی نمود که غالبا توسط خودروساز های مدرنی نظیر آئودی، سیتروئن و… استفاده می شود. نحوه عملکرد این سنسور ها دارای تفاوت اساسی با مدل های قبلی است. در واقع این محصولات ابتدا یک میدان مغناطیسی مشخص را در اطراف خود ایجاد می کنند.

زمانی که جسمی وارد این میدان شود، تغییراتی در آن ایجاد می شود که این تغییرات به صورت جریان الکتریکی در می آید. بدیهی است که هر اندازه جسم نزدیک تر یا بزرگ تر باشد، میزان تغییرات بیشتر شده و این در نوع خود هشدار بزرگ تری را ایجاد می کند.

عموما سنسور های مغناطیسی قیمت گرانتری دارند اما برای نصب آن ها نیاز به سوراخ کردن سپر خودرو نیست. از طرفی دیگر این محصولات در بخش های کناری هم استفاده می شوند. به همین جهت گزینه ای مناسب برای خروج از جای پارک و یا ورود به آن هستند. لازم به ذکر است که این سنسور ها تنها در سرعت پایین یا حین حرکت در دنده عقب فعال می شوند.

 خرید سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب لنزو
خرید سنسور دنده عقب لنزو با بالاترین کیفیت

مزایا و البته کارایی بی نظیر سنسور دنده عقب سبب شده تا این روز ها در بسیاری از خودرو ها استفاده شوند. از طرفی دیگر بسیاری از رانندگان هم تمایل دارند تا خودشان مدلی جدیدتر را خریداری و بر روی خودروشان نصب نمایند. با این اوصاف بیشتر این افراد اطلاعات چندانی در این رابطه ندارند و همین باعث می شود تا در دام محصولات بیفتند. خرید سنسور پارک خودرو از لنزو بهترین گزینه برای افراد است تا بدون نگرانی از کیفیت و کارایی آن به خرید این محصول بپردازند.

کارشناسان ما در گروه لنزو لامپ تجربه ای غنی در این زمینه دارند. لذا اگر شما هم به دنبال خرید سنسور دنده عقب لنزو هستید ، می توانید هم اکنون با ما تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

لنزو لامپ

×